Badmintonligaen

1.

VENDSYSSEL 9
2.  TEAM SKÆLSKØR-SLAGELSE 8
3. SKOVSHOVED 6
4. AARHUS AB 6
5. GREVE 5
6. SOLRØD STRAND 4
7. HØJBJERG 2
8. GENTOFTE 1
9. VÆRLØSE 1
10. ODENSE OBK 0

1. Division

1. LILLERØD 11
2. LANGHØJ 10
3. KMB 2010 8
4. AALBORG TRITON 7
5. SOLRØD STRAND 2 6
6.  GREVE 2 3
7.  HØJBJERG 2 3
8.  VÆRLØSE 2  0

Badmintonshoppen på Instagram

Turneringer:

* * *

 

1-4 november:

43th Yonex Hungarian International

Resultater

 

6-11 november:

Fuzhou China Open

Resultater

 

8-11 november:

Norwegian International

Resultater

 

13-18 november:

Yonex Sunrise Hong-Kong Open

Resultater 

 

14-17 november:

FZ FORZA Irish Open

Resultater 

 

20-25 november:

Syed Modi International Badminton Championships

Resultater 

 

21-25 november:

Scottish Open

Resultater 

 

22-25 november:

Victor Slovenia Future Series

Resultater 

 

27-2 december:

Victor Korea Masters

Resultater 

 

28-1 december:

Welsh International

Resultater  

 * * *

Nyheder fra Badminton Danmark

Nyheder fra Badmintonbladet

Badmintonligaen 14/15 - Grundspil

 

Tid Hjemmehold Udehold
1 08-09-2014
ma 08‑09‑2014 19:00 Team Skælskør-Slagelse Solrød Strand 5-1  
ma 08‑09‑2014 19:00 Skovshoved Aarhus AB 3-4   
ma 08‑09‑2014 19:00 Greve Gentofte 3-4  
ma 08‑09‑2014 19:00 Værløse Vendsyssel 4-2  
ma 08‑09‑2014 19:00 Højbjerg Odense OBK 3-4  
2 16-09-2014
ti 16‑09‑2014 19:00 Odense OBK Greve 3-4  
ti 16‑09‑2014 19:00 Aarhus AB Team Skælskør-Slagelse 4-3  
ti 16‑09‑2014 19:00 Gentofte Skovshoved 2-4  
ti 16‑09‑2014 19:00 Vendsyssel Højbjerg 4-2  
ti 16‑09‑2014 19:00 Solrød Strand Værløse 3-4  
3 29-09-2014
ma 29‑09‑2014 19:00 Team Skælskør-Slagelse Greve 5-1   
ma 29‑09‑2014 19:00 Odense OBK Skovshoved 3-4  
ma 29‑09‑2014 19:00 Aarhus AB Værløse 4-2  
ma 29‑09‑2014 19:00 Solrød Strand Vendsyssel 4-3  
ma 29‑09‑2014 19:00 Højbjerg Gentofte 2-4  
4 07-10-2014
ti 07‑10‑2014 19:00 Skovshoved Solrød Strand 4-2  
ti 07‑10‑2014 19:00 Greve Højbjerg 5-1  
ti 07‑10‑2014 19:00 Gentofte Aarhus AB 3-4  
ti 07‑10‑2014 19:00 Vendsyssel Team Skælskør-Slagelse 2-4  
ti 07‑10‑2014 19:00 Værløse Odense OBK 4-3  
5 03-11-2014
ma 03‑11‑2014 19:00 Team Skælskør-Slagelse Værløse 4-2  
ma 03‑11‑2014 19:00 Greve Skovshoved 4-3  
ma 03‑11‑2014 19:00 Odense OBK Gentofte 4-2  
ma 03‑11‑2014 19:00 Aarhus AB Vendsyssel 5-1  
ma 03‑11‑2014 19:00 Højbjerg Solrød Strand 1-5  
6 06-11-2014
to 06‑11‑2014 19:00 Skovshoved Højbjerg 5-1  
to 06‑11‑2014 19:00 Gentofte Team Skælskør-Slagelse 2-4  
to 06‑11‑2014 19:00 Vendsyssel Odense OBK 0-6  
to 06‑11‑2014 19:00 Solrød Strand Aarhus AB 4-2  
to 06‑11‑2014 19:00 Værløse Greve 1-5  
7 27-11-2014
to 27‑11‑2014 19:00 Team Skælskør-Slagelse Skovshoved 5-1  
to 27‑11‑2014 19:00 Aarhus AB Greve 4-3  
to 27‑11‑2014 19:00 Vendsyssel Gentofte 4-2  
to 27‑11‑2014 19:00 Solrød Strand Odense OBK 4-2  
to 27‑11‑2014 19:00 Værløse Højbjerg 5-1  
8 08-12-2014
ma 08‑12‑2014 19:00 Skovshoved Værløse 4-3  
ma 08‑12‑2014 19:00 Greve Vendsyssel 5-1   
ma 08‑12‑2014 19:00 Odense OBK Aarhus AB 1-5   
ma 08‑12‑2014 19:00 Gentofte Solrød Strand 4-3   
ma 08‑12‑2014 19:00 Højbjerg Team Skælskør-Slagelse 1-5   
9 11-12-2014
to 11‑12‑2014 19:00 Team Skælskør-Slagelse Odense OBK 3-4  
to 11‑12‑2014 19:00 Aarhus AB Højbjerg 4-2   
to 11‑12‑2014 19:00 Vendsyssel Skovshoved 0-6   
to 11‑12‑2014 19:00 Solrød Strand Greve 2-4   
to 11‑12‑2014 19:00 Værløse Gentofte 4-2   

FacebookFacebook
GoogleShareGoogleShare
MySpaceMySpace
TwitterTwitter
WindowsLiveWindowsLive